Lednice na Moravě, historie, dějiny, dějepis, legendy, Liechtenstein, Hardtmuth
Historie Lednice Báječná Lednice - region, turistika
Valtice - hlavní město vína Romantický Mikulov

Historie Lednice

 
Vážení návštěvníci, přátelé Lednice a historie i zvědavci,

na těchto WWW stránkách naleznete popis historie Lednice a okolí, Lednicko-valtického areálu a Pálavy.

Historie Lednice a regionu začíná před cca 250 tisíci lety, kdy do okolí Lednice pravděpodobně přicházeli první pravěcí obyvatelé. První doložitelná historie v okolí Lednice je z období před 30 - 20 tisíci lety, kdy zde prokazatelně žili Lovci mamutů, šikovní lidé s vyspělou kulturou, O to svědčí nález sošky Věstonická Venuše, která byla pravděpodobně kultovním nebo sexuálním symbolem. Tato soška má nevyčíslitelnou hodnotu.

V prvním tisíciletí našeho letopočtu se v okolí Lednice několik národů: Římané, Keltové, Rakušané, Germáni, staří Slované. Žili pospolu převážně v míru, v regionu se nenašlo žádné větší bojiště z té doby. Římská posádka sídlila na Mušově a byla odnoží známé trenčínské legie (vytesaný nápis na pod trenčínským hradem). Po Keltech jsme my Moravané zdědili geny, kterých máme podle vědeckého výzkumu nejvíce v Evropě, dokonce více než Francouzi.

Staří Slované sídlili v okolí Lednice v období 7 - 10 století našeho letopočtu. Bylo zde opevnění na Stolové hoře a hradiště v Nejdku u Lednice.

V 11. století přicházejí do okolí Lednice Rakušané a Germáni. Nejprve zde vládne rod Sirotků, jehož sídlem byl Sirotčí hrádek na Pálavě. Poté se vlády v Lednici ujali Liechtensteinové, když podle legendy využili toho, že vládce Sirotků propil, promiloval a prohrál ve vrchcábech rodinný majetek. Ve skutečnosti dostali Liechtensteinové první velký majetek v Mikulově za statečnost v bitvě na Moravském poli. Nicméně se z malých pánů v okolí Lednice stali během 8 století pány Moravy.

Liechtensteinové budovali v Lednici a v Lednicko-valtickém areálu to, čemu se nyní říká kulturní krajina, což jest (nebo by měla být) symbióza (koexistence člověka s přírodou. Postavili zde zámek Lednice, zámek Valtice a mnoho salet, malých architektonických skvostů, zasazených do krajiny (Minaret, Janohrad, chrám Tři Grácie, kaple Svatého Huberta, chrám Bohyně Diany, Reistna, Hraniční zámeček a další). Některé z nich už zanikly (v Lednici např. letohrádek Hvězda, největší saleta chrám Boha slunce).

Tož přijeďte se podívat do Lednice, do této nádherné kulturní krajiny.

Zve Vás

Petr Hejl

© Petr Hejl