Lednice na Moravě, legendy, pověsti, báje, mýty, Liechtenstein, Hardtmuth
Legendy z Lednice a okolí Báječná Lednice - region, turistika
Valtice - hlavní město vína Romantický Mikulov

Legendy
z Lednice
a okolí

Perly:
Pařez Česko-sovětského přátelství
Jak Liechtensteini vymysleli řízený bankrot
Prafotr Moravan - Jan Žižka Kosteloborec - Sirky
Milovičtí hasiči - Utopenec - Příběh o Adalbertovi a jeho věrném psu

 
Vážení internetoví přátelé,

na těchto WWW stránkách naleznete legendy z Lednice a okolí, což jest Lednicko-valtický areál a Pálava. Jsou přidány i některé "celostátní" legendy ("Utopenec", "Karel Kryl") a zajímavé legendy ze světa ("Vznik šampaňského"). Nyní je zapsáno celkem 80 legend. Mimo legend jsou zde uvedeny historky, příhody, příběhy, fakta a zajímavosti z historie i současnosti.

Legendy sbírám z různých pramenů, od dobrých lidí, po hospodách, bezdomovcích, od lidí, kteří jsou pamětí národa, dále z veřejných zdrojů.

Jsou to například:

Ruda Čápek - horolezec, trhač jmelí pro ozdobné i lékařské účely, šplhá na stromy, do výše více než 25 metrů, sběrač semen stromů a dřevin, znalec krajiny a ožrala, lednická legenda.

Laďa - tradiční obyvatel Lednice, také jedna z místních legend, od rána do večera chodil po městě a zámeckém areálu, pomáhal, kde bylo potřeba. Tvrdil, že je vysoce urozený a má šlechtický původ, je příbuzný slavných šlechtických rodů, například španělských. Znal spoustu jazyků a byl v mnoha zemích, v některých z nich pracoval (Mongolsko). Měl jsem s ním domluveno, že mi nakreslí graf jeho rodinných vztahů a já zapátrám v genealogie na Netu po jeho předcích. To se ale už neuskuteční. Laďa byl zavražděn svými podnájemníky (mužem a ženou), když od nich žádal zaplacení nájmu. Čest jeho památce. Současnost je divná a krutá doba...

Luboš Velecký - dobrý člověk a křesťan, čtyřnásobný otec, hluboce věřící, sommelier, vinný filosof, fotograf, webdesigner, webmaster, znalec regionální historie, průvodce.

Karel Martiš - skvělý hudebník, primáš, zpěvák, sólista, houslista, skladatel, folklórista, od něj mám především legendy z oblasi Pálavy.

Petr - plavčík společnosti 1. Plavební v Lednici, legendy z vodního prostředí.

Country Rádio - výborné živé a internetové rádie, country, western, trampské písničky, folk.

Snažil jsem se všem zdrojům poděkovat na konci těchto legend.

Mám v úmyslu zorganizovat další schůzky a procházky se zajímavými lidmi z Lednice i regionu, abych slyšel další legendy a navštívil místa, kde se tyto legendy odehrály nebo měly odehrávat, jako jsou například zaniklé salety chrám Boha slunce, chrám Hvězda nebo Červená studánka u Hlohovce.

Zvu vás do této čarokrásné krajiny, do krajiny legend a snů.

Petr Hejl

© Petr Hejl